Siekdama skatinti gyventojus ilgiau naudoti elektroninius įrenginius ir nekartoti pirkti naujų iškart, kai tik atsiranda rinkoje, Lietuvos vyriausybė įvedė finansinės paramos programą.
Už sugedusios skalbimo mašinos, elektrinio virdulio, nešiojamojo kompiuterio ar mobiliojo telefono taisymą, Lietuvos gyventojai dabar gali gauti iki 200 eurų išmoką.
Ši Lietuvos vyriausybės inicijuota elektros įrenginių taisymo kupono sistema yra skirta skatinti žmones nešalinti senų elektros prietaisų, bet remontuoti ir toliau juos naudoti.
Kai nešiojamasis kompiuteris ar mobilusis telefonas sugenda, lietuviai gali kreiptis į bet kurią kompiuterių ir mobiliųjų telefonų taisyklą Vilniuje ar bet kuriame kitame mieste ir, pasinaudodami vyriausybės nustatyta taisymo kvito sistema, sumokėti tik 50 proc. remonto išlaidų iš savo kišenės.
Dėl šios paramos programos, daugelis Lietuvos gyventojų, vietoj to, kad pirktų naują įrenginį, renkasi tęsti naudojimąsi suremontuotu kompiuteriu. Daugelis teigia, kad ši valstybinės paramos programa padėjo jiems apsispręsti.
Naudodamiesi šia finansine parama, vartotojai taisyklose pristato senus CD grotuvus, kompiuterius, telefonus ir kitus įrenginius, kurie nebėra tinkami naudoti.
Iš šios finansinės paramos taip pat gerai uždirba mažosios elektroninių įrenginių taisyklos, nes išaugo jų teikiamų paslaugų poreikis. Kai kurios taisyklos netgi užverstos senų elektronikos prietaisų dėžėmis.
Vienos iš tokių įmonių savininkas nurodė, kad, pradėjus taikyti „taisymo premijos” schemą, jo įmonės pajamos padvigubėjo. Smulkusis verslininkas teigė džiaugiantis valstybės teikiama finansine parama.
„Klientai sutaupo pinigus, nes neperka brangių naujų daiktų. Vietos įmonės gauna papildomų pajamų. Be to, mažiau elektronikos atliekų patenka į sąvartynus, tausojant aplinką,“ – sakė verslininkas.
Kai kurie Lietuvos elektros prietaisų taisyklų savininkai pastebi, kad išaugus darbo apimtims, pradėjo trūkti kvalifikuotų meistrų.
Lietuvos vyriausybės remonto kuponų sistema skirta tik elektroniniams prietaisams, tačiau Vilniaus miesto savivaldybė teikia finansinę paramą, kuri iš dalies padengia dėvėtų drabužių taisymą, dviračių ar baldų remontą.
Vilniaus gyventojai į taisyklas neša netgi senus dviračius su surūdijusiais stabdžių ir pavarų trosais. Kartais juos pataisyti sudėtinga dėl rinkoje nebeparduodamų atsarginių dalių trūkumo, tuomet senos detalės keičiamos naujomis. Tačiau tai vis tiek yra pigiau nei pirkti naują dviratį.
Analitikai pastebėjo, kad dažniausiai vartotojai nusprendžia įsigyti naują daiktą, kai seno daikto remonto išlaidos siekia 20–30 proc. naujo produkto kainos.
Dėl valstybės teikiamos remonto premijos šios išlaidos yra reikšmingai sumažintos, todėl žmonės nebeskuba pirkti naujų elektroninių įrenginių ir kitų daiktų.
Lietuviai mano, kad jų šalyje sėkmingai pritaikyta finansinės paramos schema galėtų būti įgyvendinama visoje Europos Sąjungoje ir jau pradėjo politines iniciatyvas Briuselyje.